Viac ako polovica domácností ma doma nejakého maznáčika. Či už sú to rodiny s deťmi či osamelí ľudia, pes, mačka či iné domáce zvieratko zlepší všedný deň. Samozrejme pred každou kúpou živého stvorenia si každý musí poriadne premyslieť či bude mať čas starať sa, vychovávať a kŕmiť. Najviac času budete musieť venovať psom. Ak však chcete len nejaké rozptýlenie do domácnosti postačí vám papagáj či králik. Mať doma psíka je však snom väčšiny. Pred kúpou však dobre zvážte vaše možnosti a čas.

štěně

 
Plemená do domu                  Ak máte záhradu a možnosť výbehu pre psa, rozhodne využite túto možnosť a kúpte si väčšie vonkajšie plemeno. Samozrejme výber plemena záleží od požiadaviek a vkusu majiteľa. Mnohí ľudia majú predsudky voči bojovým plemenám, ale vedeli ste, že pittbul je najvhodnejším psom k malým deťom? Pre aktívnych ľudí je vhodná Border Kólia. Potrebuje dlhé prechádzky, výchovu povelov a cvikov a vyžaduje si veľa času. Naopak so zlatým Retrieverom toľko starostlivosti nie je. Je vhodný do rodín, je milý a priateľsky. Nezabúdajte však na vhodný príbytok pre vonkajšie psy. Či už budú spávať v búde alebo ich pustite do domu, potrebujú najmä v zimných mesiacoch teplo.

bernardýn
 
Plemená do bytu                     Samozrejme, že do bytu sú najvhodnejšie malé plemena. Tie najmenšie ako čivava sú príliš uštekané. Jack Russel teriér je plemeno hyperaktivne a v byte by s ním mohli byt problémy pre lenivých majiteľov. Typickými gaučovými psíkmi sú Maltézsky teriér, Shit-zu, či buldoček. Ak máte doma alergika, veterinári odporúčajú Yorkshirského teriéra, keďže namiesto srsti ma vlasy a preto môže ísť aj k ľuďom alergickým na zvieratá. Aj keď väčšina malých psíkov spáva s majiteľmi v posteli či na gauči, zaobstarajte mu malý pelech, či teplú podložku. Keď mu kúpite misku na vodu a stravu a nejakú hračku, nebudete mať žiadne väčšie starosti.